O nas

1 2
Kłosuj Komentuj Ulubione

Historia i dzień dzisiejszy KGW Rataje

Koło Gospodyń Wiejskich w Ratajach założone zostało z inicjatywy Pani Anieli Grotowskiej  zasłużonej nauczycielki z Ratajów najprawdopodobniej jesienią 1952 r.
Koło Gospodyń  było prekursorem rozwoju kultury,kultywowało tradycje w strojach, śpiewie, szacunku do tradycji kulinarnych. Ponadto rozprowadzało drzewka do ogródków przydomowych, prowadziło odchowalnie kurcząt czterokrotnie, rozprowadzało materiał hodowlany, brało udział w konkursach między innymi w 1985 r. „Więcej owoców, warzyw i kwiatów”, „Więcej mleka wysokiej jakości”.
KGW organizowało kursy kroju i szycia, gotowania oraz prowadzona była dwukrotnie  szkoła zdrowia. Wykłady w szkole zdrowia mieli między innymi pan Henryk Madejski i pani Wanda Szczykutowicz.   
Dla Pań zawsze ważna była opieka nad dziećmi stąd kilkakrotnie prowadzono dziecińce celem zapewnienia opieki nad dziećmi w czasie wakacji (stara świetlica w budynku p. Haliny Zarychty w 1971r., w nowym budynku p. Haliny Zarychty w 1972r., w budynku p. Janiny Adamczyk w 1973 r. i 1974 r.).

Przy kole Gospodyń zawsze działał zespół śpiewaczy, który w 2004r. przyjął nazwę „Zośki”.
Występujemy na imprezach lokalnych:

  •  Dni Wąchocka
  •  Dożynki gminne
  •  wspólne kolędowanie
  •  wręczenie odznaczeń z okazji 50-lecia  pożycia małżeńskiego  
  •  promocja książki p. K. Winiarczyka

Tradycją stały się spotkania opłatkowe, które organizowane są w Ratajach od 2001 r. Spotkanie opłatkowe to  wspólne składanie sobie życzeń, biesiadowanie przy tradycyjnych specjałach oraz wspólne kolędowanie.
(Zdjęcia)

Rokrocznie przygotowujemy palmę wielkanocną. W konkursie parafialnym na najpiękniejszą palmę w 2011 r. nasze koło zajęło I miejsce, w 2012 r. również I miejsce egzekwo z KGW Węglów, w 2013 r. I miejsce.

Fragment palmy Wielkanocnej z 2012 roku

Fragment palmy Wielkanocnej z 2012 roku

Fragment palmy Wielkanocnej z 2014 roku

Fragment palmy Wielkanocnej z 2014 roku

Dla zachowania tradycji każdego roku po zakończeniu zbioru zbóż wijemy wieniec dożynkowy.
Dożynki gminne w Ratajach - 2012

Dożynki gminne w Ratajach - 2012

Wieniec dożynkowy 2015

Wieniec dożynkowy 2015

W 2006 r. oraz w 2010 r. zorganizowałyśmy festyny na których uroczyście w sposób humorystyczny przyjmowaliśmy w poczet mieszkańców Rataj.

(Zdjęcia)

18 maja 2008 r. byłyśmy  współorganizatorkami pikniku rodzinnego z okazji odpustu św. Zofii w Ratajach (zdjęcia)

Koło uczestniczyło przygotowując stoisko z wyrobami własnej produkcji w I i II Festynie Cysterskim w Wąchocku (2010,2011). Utarg z I festynu przeznaczony był na remont Kaplicy Św. Rocha w Wąchocku zaś z II festynu na dożywianie dzieci w stołówce szkolnej w Wąchocku.
W czasie odpustu na Św. Rocha w latach 2012, 2013 Koło Gospodyń również przygotowało stoisko z ciastami, pierogami i smalcem. Tym razem utarg przeznaczyłyśmy na remont dachu kaplicy pod wezwaniem św. Zofii w Ratajach. (zdjęcia)

Nasze Koło Gospodyń było inicjatorem zorganizowania półkolonii dla dzieci w 2011 r. które
trwały od 13 lipca 2011r. do 31.08.2011r. i zakończyły się festynem rodzinnym w dniu 31.08.2011.
W czasie półkolonii jak i na festynie było wiele zabaw, konkursów i oczywiście nagród z których dzieci były szczególnie zadowolone. Byłyśmy jedynym kołem w województwie świętokrzyskim które organizowało letni wypoczynek dzieci i młodzieży. (zdjęcia)

Nie zabrakło nas również na Kiermaszach Adwentowych u Cystersów. Tym razem przygotowałyśmy ciasteczka, które można było nabyć na kiermaszu i spożyć w czasie świąt oraz ciasta domowego wypieku do bieżącej konsumpcji.

Bierzemy także udział w Jarmarkach Wielkanocnych organizowanych przez braci z zakonu cystersów w Wąchocku. Panie z naszego koła pieką tradycyjne mazurki, baby wielkanocne, serniki i inne ciasta.

Koło Gospodyń wzięło udział również w XXI finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wąchocku.
Wszyscy chętni mogli skosztować naszych wypieków i pierogów.(zdjęcia)

Koło od wielu lat bierze udział w przeglądach:

  • kolęd i pastorałek w Skarżysku Kamienna i Starachowicach
  • piosenki ludowej w Ciekotach, Opatowie
  • festiwalu im. J. Myszki w Iłży
  • Marcinkowskie spotkania z folklorem

Występ KGW Rataje na Mracinkowskim spotkaniu z folklorem - 2014

Nasza działalność poza gminą też jest widoczna i tak:

Koło Gospodyń trzykrotnie brało udział w  Powiatowych Targach Rękodzieła w Starachowicach przygotowując poczęstunek oraz część artystyczną (2005, 2006, 2007).

(zdjęcia)

Występowałyśmy na powiatowym ŚWIĘCIE KOBIET w Spółdzielni Mieszkaniowej w Starachowicach zorganizowanym przez PSL.

Nasze koło brało udział w dożynkach wojewódzkich które odbyły się w Starachowicach. Występ z grupą dzieci został bardzo dobrze przyjęty. (zdjęcie)

Dwukrotnie brałyśmy udział w konkursie ogłoszonym przez Panią Wojewodę na Świąteczną Potrawę (2007, 2008). Do konkursu zgłosiły tradycyjne potrawy bądzioły, kaszoki oraz kulibioczki. (zdjęcia)
Potrawa kulibioczki w finale wojewódzkim na 14 potraw zajęła 4 miejsce za prosiakiem, gęsią i perliczką.(zdjęcie z P. Wojewodą)

W roku 2009 r. Koło Gospodyń reprezentowało gminę Wąchock na dożynkach powiatowych w Brodach.

Dożynki powiatowe w Brodach - 2009

W 2010 r. brałyśmy udział w wojewódzkim konkursie dla KGW pod hasłem „Jak żyć bezpiecznie i zdrowo na wsi”. Na podsumowaniu tego konkursu które miało miejsce w Domu Kultury w Busku Zdroju otrzymałyśmy wyróżnienie. Przygotowałyśmy poczęstunek serwując pierogi, które wszystkim bardzo smakowały. (zdjęcie)

Byłyśmy jedynym kołem z Powiatu Starachowice.

Nasze koło brało również udział w I Pikniku Zbożowym w Kielcach organizowanym przez Krajową Izbę Rolniczą. Częstowałyśmy wszystkich naszymi ciastami jak również zaśpiewałyśmy kilka piosenek.

KGW Rataje na pikniku zbożowym

Dwukrotnie brałyśmy udział w targach agroturystycznych w Skansenie wsi Kieleckiej w Tokarni promując gminę Wąchock (2011, 2012).

Nasze Panie brały udział w I edycji konkursu „Najlepsza Świętokrzyska Domowa Spiżarnia” zorganizowanym przez Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Kielcach.
Zgłosiłyśmy produkty w czterech kategoriach tj. słodkie – powidła z orzechami (Elżbieta Niewiadomska), inne - sos pomidorowo-paprykowy, nalewki – pigwówka(Wiesława Adamczyk), grzyby – sałatka z podgrzybków.

W czasie finału, który odbył się w Galerii Echo w Kielcach w dniu 30 listopada 2012 r. spośród 55 przetworów  sos pomidorowo-paprykowy wykonany przez Zofię Miernik zajął III miejsce, a sałatka z podgrzybków wykonana przez Weronikę Cetnarowicz zajęła III miejsce.

Pigwówka Sos pomidorowo-paprykowy
Piwgówka Sos pomidorowo-paprykowy
Powidła z orzechami

Sałatka z podgrzybków

Powidła z orzechami Sałatka z podgrzybków

Wiesława A. z Koło Gospodyń Wiejskich w Ratajach

Udostępnij na facebook!

Dariusz T. z KGW Wiadrów - Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Super :) Widać Panie działają bardzo aktywnie :)

0

14 lis 2015, 20:52:06

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Kilka słów o gwarze

Swoją pasją i zamiłowaniem do gwary, tradycji i powrotu do korzeni dzieli się z nami Marian Kwiecień. „Zachęcam do naśladownictwa moich zainteresowań, na lokalne potrzeby Państwa okolicy, regionu. Zachowanie dawnych nazw, wyrażeń i treści, są tak samo ważne, jak dawne receptury kulinarne” - zapewnia pasjonat. . „Dziewczyno kochana pokaż mi kolana, pokaż mi oboje, czy takie jak moje…” To fragment ludowej przyśpiewki znany, jak mi wiadomo w wielu regionach kraju. Choć jestem radomianinem z urodzenia, a kielczaninem z zasiedzenia, to zamiłowaniem do ludowej kultury, w każdym formacie interesuję się „jak Polska długa i szeroka”. Powiadają, że „chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nie” Nie wstydzę się tego, bowiem od urodzenia poprzez naukę (mechanizacja rolnictwa) pracę zawodową i senioralną aktywność związany jestem ze wsią. Mam okazję podzielić się z Państwem moją pasją, a Wy czytelnicy poznać i porównać niektóre wyrażenia, nazwy i zwroty – czy są takie, jak nasze kielecko-radomskie? Poniżej kilka przykładów wyrażeń i ich znaczenie. Leć duchem ‘leć szybko’. Pies loto po drucie ‘pies uwiązany na łańcuchu mógł poruszać się wzdłuż drutu rozłożonego. na ziemi z umocowaniem na końcach najczęściej między domem i oborą lub domem i stodołą’. Statki na kuminie ‘naczynia kuchenne stojące w wiejskiej chacie na kuchni”. Sprzedać statki ‘sprzedać maszyny i narzędzia rolnicze’. Upolować krowę ‘uwiązać krowę na łące do łańcucha o długości 4-5 m, którego drugi koniec przytwierdzony jest drewnianym lub metalowym palem do podłoża. Pognać gadzinę ‘zapędzić bydło na pastwisko’. Napaść gadzinę ‘nakarmić zwierzęta’. Na krzywy ryj ‘ powiedzenie wśród znajomych nt. kogoś, kto chce uczestniczyć w składkowej imprezie bez ponoszenia kosztów’. Lepić ściany ‘uzupełniać szczeliny gliną między drewnianymi elementami starych chałup’ Nie powiem ci ‘w tym temacie nic mi nie wiadomo’. Idź ze, idź ze ‘z tym co mówisz, nie zgadzam się ’. Przykłady haseł wieloznacznych: bania, bolok, buzować, byk z gwarowym ich użyciem. Bania – 1) ‘dynia’: Ale wyrosły ci banie w warzywniku: 2) ‘guz na czole powstały w wyniku uderzenia się np. o kant stołu’: Przyłóz se na banie młotek, to bania stęchnie. Bolok – 1) ‘uszkodzony ziemniak’: uwozojta jak kopieta, bo robita motykamy dużo bolków: 2) ‘wrzód’: Musiołeś się cemś uderzyć i zrobiuł ci się bolok - nic ci nie bedzie, Buzować – 1) ‘silnie fermentuje wino w gąsiorze’: Tak wino będzie buzować ze sześć tygodni: 2) ‘silny płomień podczas pożaru’: Pierun strzeluł w styrte siana i zaceno się buzować. Byk – 1) ‘samiec krowy’’: Byk mo prawie rok i wazy 50 metrów: 2) ‘przezwisko’ Nie cypioj się dziecka, ty byku; 3) ‘błąd ortograficzny’: W kajecie cerwieniu się byki coś narobiuł. Marian Kwiecień Czytaj dalej

Misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu

W dniu 17 marca 2024 r. w Zadzimiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej, którego organizatorami byli Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia oraz Członkowie Wspólnoty Parafialnej Parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Zadzimiu. Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym księdza biskupa Krzysztofa Wętkowskiego – Ordynariusza Włocławskiego. Misterium zainaugurowała o godz. 12:00 msza święta polowa, odprawiona na terenie amfiteatru w parku „Dereniowy Skarb” w Zadzimiu, bezpośrednio po której rozpoczęło się przedstawienie pasyjne z elementami Drogi Krzyżowej wzdłuż parkowych alei. Całość została zwieńczona sceną Ukrzyżowania u stóp kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty w Zadzimiu. Misterium odbyło się w Zadzimiu już po raz szósty. Pierwsze tego typu wydarzenie zostało zorganizowane w 2016 r. z okazji jubileuszu 600-lecia Parafii Zadzim. W przygotowanie tegorocznego wydarzenia zaangażowanych było ponad 50 osób w różnym wieku – dorosłych, dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Część aktorów bierze udział w zadzimskim przedstawieniu pasyjnym od samego początku, jednak z każdym rokiem przybywa też nowych twarzy – w tym także z sąsiednich miejscowości i parafii. Podczas tegorocznego Misterium w rolę Jezusa już po raz trzeci wcielił się Paweł Groberek – mieszkaniec Zadzimia, Maryją ponownie została Jadwiga Lewandowska – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia, a w roli św. Piotra zadebiutował Mariusz Piotrowski. Jako Piłat ponownie wystąpił Sławomir Groberek – sołtys Zadzimia, zaś na czele kohorty rzymskich legionistów stanął Karol Janaszkiewicz. Wydarzenie swym śpiewem wzbogacił Łukasz Stępień – pochodzący z Chodaków student Uniwersytetu Łódzkiego i uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Oprawę muzyczną Misterium zapewnili panowie Robert Miłek i Sławomir Miłek Grupa Muzyczna „Brothers”, zaś o obsługę fotograficzną postarała się Oliwia Dominowska. Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu po raz kolejny wzbogaciło parafialne rekolekcje i stanowiło dla wszystkich jego uczestników ważny etap w duchowym przygotowaniu się do świąt Wielkiej Nocy, czyli najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Karolina Lewandowska Czytaj dalej

Życie bywa przewrotne…

Dziadek był ogrodnikiem, Tata również, a ja …  nim zostać nie chciałam! Przeznaczenie jednak napisało swój scenariusz i od lat z pasją, sukcesami i miłością do ziemi, prowadzę wielokrotnie nagradzane gospodarstwo ekologiczne. To jednak nie koniec…  Co by tu zadziałać? I  kolejny przykład przewrotności losu – zawsze chciałam żyć z dala od ,,gwaru” i z dala od ludzi, najlepiej w Bieszczadach - takie pomysły miałam w szkole średniej. Ale… prowadzę aktywne życie społeczne. Moja działalność miała swój początek w chwili, kiedy mój pierwszy syn poszedł do szkoły podstawowej. Niespodziewane rozpoczęła się moja praca społeczna na rzecz… szkoły. Niestety szkoła miała zostać zlikwidowana i dlatego wraz z rodzicami zaczęliśmy walkę, by szkoła istniała dalej. Życie bywa przewrotne, bo od 2008 roku jestem Prezesem Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łopatka. Ale to nadal nie koniec… W 2015 roku zostałam sołtyską  i pomyślałam, że w tym samym roku założę KGW i tak się stało. Nie twierdzę, że było lekko, ale mówią, że wszystko robię z uśmiechem na twarzy.  Staram się żyć uważnie i pewnie dlatego nie mogę przejść obojętnie obok zdarzeń i problemów.     Wolna i szczęśliwa              Moje życie w stylu eko – cieszę się, że ma miejsce. Plan na życie na początku był inny niż ogrodnictwo… To życie społeczne przeplata się z praca zawodową, jedno i drugie nie jest łatwe, ale daje dużo satysfakcji. Ogrodnictwo mam we krwi… jednak czas musiał pokazać, bym to zrozumiała. Młoda dziewczyna zamiast w Bieszczady uciekła do miasta, by żyć wygodnie i bez problemów.  Próba życia w mieście została wykonana, a z nią przyszło rozczarowanie.  Brak przestrzeni -  ciasno, duszno. Rozum pokazał, że moje miejsce jest na wsi - wśród przyrody. Tu jestem wolna i szczęśliwa, choć nie jest łatwo i pięknie. Staram się przechodzić przez życie z uśmiechem, mam to po Tacie, dlatego jestem niepoprawną optymistką!  Mała ogrodniczka  Praca w otoczeniu natury była mi pisana, jak mogłam tego nie zauważyć?  Mam zdjęcia... a tam 4-letnia dziewczynka, która wygląda jak mała ogrodniczka – z ogrodem w tle i z zadowoleniem na twarzy! Cudownym ogrodnikiem był mój Dziadek Feliks, również mój Tata - Józef kontynuował zawód ogrodnika. Pomimo swego leciwego wieku, jeszcze żyje pasją i pracą w ogrodnictwie.  Sami widzicie - zbyt silne geny „ciążyły” nad moją osobą, więc chwilowy bunt został pokonany.  Pracę traktuję z dużą odpowiedzialnością, zdając sobie sprawę, że przyrodę – naszą ziemię, trzeba traktować z szacunkiem i miłością, by służyła kolejnym pokoleniom. By nasze dzieci i wnuki mogły żyć w pięknym i zdrowym środowisku. Pamiętajmy: „Nie odziedziczyliśmy ziemi od naszych rodziców, ale pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”! Kocham ludzi  Muszę wrócić do silnych genów mojego Taty i Dziadka, bo nie tylko ogrodnictwo w nich było, ale również praca na rzecz lokalnej społeczności. I ja też to mam. Rozpiera mnie energia i uwielbiam kontakt z ludźmi. Działanie! Jeśli mogę zrobić coś pożytecznego, to dlaczego nie? Byłam sołtyską, działam na rzecz rolników i naszej wiejskiej, małej społeczności, jestem radną. Zaangażowałam się w działania na rzecz kobiet ,,Kobiety w Centrum”. Jestem ambasadorką Onkocafe. Obecnie kończę studia na kierunku Politologia, które dotykają obszarów społecznych i gospodarczych, czyli tego,  co nas otacza. To kolejna moja pasja, w której mogę się realizować, uczestniczyć i tworzyć projekty, np. związane z ochroną praw człowieka, praw kobiet. Ważny jest dla mnie, jak już pisałam, szacunek dla przyrody, ale też do drugiego człowieka! W obecnych czasach dużego postępu cywilizacji niestety ginie człowiek, jako bardzo wartościowa i wymagająca szacunku istota wszechświata! Są chwile, dla których warto żyć!  Na tym, co robię nie poprzestanę, mam bardzo dużo planów. Doba czasem jest za krótka. Cały czas chcę się rozwijać. Staram się nigdy nie poddawać. Jeśli coś się nie udaje, staram się zrozumieć, gdzie był błąd i idę dalej! Patrzę na świat nieco przez różowe okulary. Nawet,  jeśli ktoś czasami twierdzi, że się nie uda, a ja jestem przekonana, że to ma sens, to działam! Tak trzeba. Na tym polega życie. Są chwile, dla których warto żyć!  Monika Mrowińska  Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij