Rozrywka

2 8
Kłosuj Komentuj Ulubione

Rajd Chłopski w Rajczy 2017

Gmina Moszczenica 15 raz brała udział w Międzynarodowym Rajdzie Chłopskim w Rajczy, gdzie wystartowała pod hasłem „Moszczenica żyje zdrowo i kolorowo” jak zawsze wszyscy uczestnicy spisali się na 5, czyli każdy dołożył przysłowiową cegiełkę. W pierwszym dniu Rajdu odbył się bieg w stylu klasycznym na 2 km, gdzie z naszej gminy wystartowały dwie drużyny, które zajęły 22 miejsce na 38 drużyn oraz konkurs wiedzy gdzie wystawiliśmy nowe osoby, które przyjechały pierwszy raz, ale zajęły 29 i 30 miejsce. W drugim dniu wokół Centrum Rajczy przemaszerował Barwny Korowód wszystkich gmin biorących udział w Rajdzie. Nasza reprezentacja była najbardziej kolorowa i wesoła, ponieważ były to stroje w których przez 15 lat braliśmy udział. Na czele korowodu szła Kapela Podwórkowa śpiewając i grając specjalną piosenkę ułożoną na tę okazję:

1.Gdy korowód się formuje Moszczenica staje w nim

Wszystkie stroje które były dzisiaj wspólnie wiodą prym.

Ref. Rajd Chłopski trwa jest na sto dwa.

2. Jest Indianin i Rzymianin, Smerf i pingwin Euro jest

Alibaba z Rozbujnikiem maszerują w Rajdzie też.

3. Jest Faraon z Kleopatrą i Cyganie z taborem

No i kucharz z kuchareczką z wielkim i dużym garem.

4. Narciarze poszusują ścieżkę też zaliczymy

W wiedzy nie jesteśmy gorsi o Rajczy dużo wiemy

5. I na Targach Turystycznych Moszczenica udział ma

Panie w fartuchy ubrane wszyscy dziwią się że ha.

6. Na stoisku zdrową żywność żeśmy zgotowali

My o serca wasze dbamy i do nas zapraszamy.

 

Za Korowód Gmina Moszczenica zajęła drugie miejsce zdobywając od jurorów 199 punktów. Na Sali gimnastycznej w tym samym czasie odbywały się Targi Ofert Turystycznych. Stoisko Gminy Moszczenica też było barwne, kolorowe i zdrowe. Panie z Gminnej Rady KGW w osobach: Irena Oleksiewicz, Danuta Dziadczyk, Barbara Poszumska, Maria Olejnik i Zofia Skwarkowska przygotowały potrawy, które nauczyły się przygotowywać w trakcie zajęć prowadzonych w Akademii Zdrowego Żywienia w ramach projektu Twoje Serce, Twoim Życiem, którego realizatorem był Powiat Piotrkowski. Stoisko przyciągnęło bardzo dużo gości, turystów a przede wszystkim media znajdujące się na Rajdzie. Największym powodzeniem cieszyła się zupa z dyni posypana ziarnami słonecznika, specjalny tort upieczony na tę okazję z napisem „Rajd 2017”, warzywa , mięso i ryby gotowane w parowarze oraz nalewki z własnych owoców czyli dereniówka, wiśniówka, malinówka, aroniówka i wino z dzikiej róży. Panie ubrane były w fartuszki z projektu Twoje Serce, Twoim Życiem a na głowie miały przepiękne chustki z motywami warzyw i owoców. Wszystkim zwiedzającym rozdawały również poradnik „ Co jeść aby Twoje serce było zdrowe”. Końcowy efekt był taki że nasze stoisko uzyskało maksymalną ilość 200 punktów i zajęliśmy w tej konkurencji I miejsce. W tym samym dniu po południu odbył się Mini Biathlon, gdzie nasze drużyny zdobyły 4 i 5 miejsce. W trzeci dzień Rajdu wszyscy uczestnicy wyjechali do Zwardonia, gdzie odbył się Otwarty Amatorski Rajczański Bieg Narciarski na 5 km we wszystkich kategoriach biegowych. Mamy wspaniałe rezultaty gdyż Piotr Chorąży zajął II miejsce, a Dorota Adamek III miejsce. Ale w Zwardoniu było nie tylko na sportowo ale również na wesoło. Aleksander Cieślik i Piotr Grzanek brali udział w Biegu Przebierańców natomiast Barbara Poszumska, Janusz Kaźmierczak, Andrzej Mirowski i Piotr Grzanekw Zjeździe na Byle Cym. Uczestnicy spisałi się na piątkę ze swoimi pomysłami, gdyż było dużo śmiechu i braw od obserwujących. Chociaż nie zdobyli miejsca na podium to jednak uzyskali punkty dla gminy.

      Komandorzy Rajdu Bożena Sikora i Adam Derach dziękują wszystkim uczestnikom za wspaniałą integrację i promocję Gminy Moszczenica oraz Powiatu Piotrkowskiego. Wisienką na naszym torcie Moszczenickim była Kapela Podwórkowa z Moszczenicy, gdzie podczas występu w GOK dostała najwięcej braw. Panowie nie dość że zabawiali publiczność to również brali udział w konkurencjach sportowych. Wszyscy umieli połączyć przyjemne z pożytecznym i władze gminy oraz powiatu powinni być dumni z takich mieszkańców.

      Podsumowując wszystkie konkurencje Gmina Moszczenica zajęła V miejsce w ogólnej Klasyfikacji Gmin, gdzie zarazem zostaliśmy najwyżej ocenioną gminą z Powiatu Piotrkowskiego.

 

Renata D. z Koło Gospodyń Wiejskich Pomyków

Udostępnij na facebook!

Paulina B.

Wspaniała relacja! Gratulujemy wszystkich wyróżnień i dyplomów! Jak zawsze zaskakujecie swoją pogodą ducha i dystansem do siebie. Pozdrowienia dla wyjątkowych moszczenican!!! :-)

0

12 lut 2017, 18:43:35

Redakcja mojeKGW.pl ..

Rzeczywiście zadania wykonane na 5 !!! Gratulujemy! :-)

0

13 lut 2017, 14:40:45

Przeczytaj również wszystkie artykuły z kategorii >

Misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu

W dniu 17 marca 2024 r. w Zadzimiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej, którego organizatorami byli Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia oraz Członkowie Wspólnoty Parafialnej Parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Zadzimiu. Wydarzenie to zostało objęte patronatem honorowym księdza biskupa Krzysztofa Wętkowskiego – Ordynariusza Włocławskiego. Misterium zainaugurowała o godz. 12:00 msza święta polowa, odprawiona na terenie amfiteatru w parku „Dereniowy Skarb” w Zadzimiu, bezpośrednio po której rozpoczęło się przedstawienie pasyjne z elementami Drogi Krzyżowej wzdłuż parkowych alei. Całość została zwieńczona sceną Ukrzyżowania u stóp kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty w Zadzimiu. Misterium odbyło się w Zadzimiu już po raz szósty. Pierwsze tego typu wydarzenie zostało zorganizowane w 2016 r. z okazji jubileuszu 600-lecia Parafii Zadzim. W przygotowanie tegorocznego wydarzenia zaangażowanych było ponad 50 osób w różnym wieku – dorosłych, dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Część aktorów bierze udział w zadzimskim przedstawieniu pasyjnym od samego początku, jednak z każdym rokiem przybywa też nowych twarzy – w tym także z sąsiednich miejscowości i parafii. Podczas tegorocznego Misterium w rolę Jezusa już po raz trzeci wcielił się Paweł Groberek – mieszkaniec Zadzimia, Maryją ponownie została Jadwiga Lewandowska – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia, a w roli św. Piotra zadebiutował Mariusz Piotrowski. Jako Piłat ponownie wystąpił Sławomir Groberek – sołtys Zadzimia, zaś na czele kohorty rzymskich legionistów stanął Karol Janaszkiewicz. Wydarzenie swym śpiewem wzbogacił Łukasz Stępień – pochodzący z Chodaków student Uniwersytetu Łódzkiego i uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Oprawę muzyczną Misterium zapewnili panowie Robert Miłek i Sławomir Miłek Grupa Muzyczna „Brothers”, zaś o obsługę fotograficzną postarała się Oliwia Dominowska. Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Zadzimiu po raz kolejny wzbogaciło parafialne rekolekcje i stanowiło dla wszystkich jego uczestników ważny etap w duchowym przygotowaniu się do świąt Wielkiej Nocy, czyli najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Karolina Lewandowska Czytaj dalej

Życie bywa przewrotne…

Dziadek był ogrodnikiem, Tata również, a ja …  nim zostać nie chciałam! Przeznaczenie jednak napisało swój scenariusz i od lat z pasją, sukcesami i miłością do ziemi, prowadzę wielokrotnie nagradzane gospodarstwo ekologiczne. To jednak nie koniec…  Co by tu zadziałać? I  kolejny przykład przewrotności losu – zawsze chciałam żyć z dala od ,,gwaru” i z dala od ludzi, najlepiej w Bieszczadach - takie pomysły miałam w szkole średniej. Ale… prowadzę aktywne życie społeczne. Moja działalność miała swój początek w chwili, kiedy mój pierwszy syn poszedł do szkoły podstawowej. Niespodziewane rozpoczęła się moja praca społeczna na rzecz… szkoły. Niestety szkoła miała zostać zlikwidowana i dlatego wraz z rodzicami zaczęliśmy walkę, by szkoła istniała dalej. Życie bywa przewrotne, bo od 2008 roku jestem Prezesem Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łopatka. Ale to nadal nie koniec… W 2015 roku zostałam sołtyską  i pomyślałam, że w tym samym roku założę KGW i tak się stało. Nie twierdzę, że było lekko, ale mówią, że wszystko robię z uśmiechem na twarzy.  Staram się żyć uważnie i pewnie dlatego nie mogę przejść obojętnie obok zdarzeń i problemów.     Wolna i szczęśliwa              Moje życie w stylu eko – cieszę się, że ma miejsce. Plan na życie na początku był inny niż ogrodnictwo… To życie społeczne przeplata się z praca zawodową, jedno i drugie nie jest łatwe, ale daje dużo satysfakcji. Ogrodnictwo mam we krwi… jednak czas musiał pokazać, bym to zrozumiała. Młoda dziewczyna zamiast w Bieszczady uciekła do miasta, by żyć wygodnie i bez problemów.  Próba życia w mieście została wykonana, a z nią przyszło rozczarowanie.  Brak przestrzeni -  ciasno, duszno. Rozum pokazał, że moje miejsce jest na wsi - wśród przyrody. Tu jestem wolna i szczęśliwa, choć nie jest łatwo i pięknie. Staram się przechodzić przez życie z uśmiechem, mam to po Tacie, dlatego jestem niepoprawną optymistką!  Mała ogrodniczka  Praca w otoczeniu natury była mi pisana, jak mogłam tego nie zauważyć?  Mam zdjęcia... a tam 4-letnia dziewczynka, która wygląda jak mała ogrodniczka – z ogrodem w tle i z zadowoleniem na twarzy! Cudownym ogrodnikiem był mój Dziadek Feliks, również mój Tata - Józef kontynuował zawód ogrodnika. Pomimo swego leciwego wieku, jeszcze żyje pasją i pracą w ogrodnictwie.  Sami widzicie - zbyt silne geny „ciążyły” nad moją osobą, więc chwilowy bunt został pokonany.  Pracę traktuję z dużą odpowiedzialnością, zdając sobie sprawę, że przyrodę – naszą ziemię, trzeba traktować z szacunkiem i miłością, by służyła kolejnym pokoleniom. By nasze dzieci i wnuki mogły żyć w pięknym i zdrowym środowisku. Pamiętajmy: „Nie odziedziczyliśmy ziemi od naszych rodziców, ale pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”! Kocham ludzi  Muszę wrócić do silnych genów mojego Taty i Dziadka, bo nie tylko ogrodnictwo w nich było, ale również praca na rzecz lokalnej społeczności. I ja też to mam. Rozpiera mnie energia i uwielbiam kontakt z ludźmi. Działanie! Jeśli mogę zrobić coś pożytecznego, to dlaczego nie? Byłam sołtyską, działam na rzecz rolników i naszej wiejskiej, małej społeczności, jestem radną. Zaangażowałam się w działania na rzecz kobiet ,,Kobiety w Centrum”. Jestem ambasadorką Onkocafe. Obecnie kończę studia na kierunku Politologia, które dotykają obszarów społecznych i gospodarczych, czyli tego,  co nas otacza. To kolejna moja pasja, w której mogę się realizować, uczestniczyć i tworzyć projekty, np. związane z ochroną praw człowieka, praw kobiet. Ważny jest dla mnie, jak już pisałam, szacunek dla przyrody, ale też do drugiego człowieka! W obecnych czasach dużego postępu cywilizacji niestety ginie człowiek, jako bardzo wartościowa i wymagająca szacunku istota wszechświata! Są chwile, dla których warto żyć!  Na tym, co robię nie poprzestanę, mam bardzo dużo planów. Doba czasem jest za krótka. Cały czas chcę się rozwijać. Staram się nigdy nie poddawać. Jeśli coś się nie udaje, staram się zrozumieć, gdzie był błąd i idę dalej! Patrzę na świat nieco przez różowe okulary. Nawet,  jeśli ktoś czasami twierdzi, że się nie uda, a ja jestem przekonana, że to ma sens, to działam! Tak trzeba. Na tym polega życie. Są chwile, dla których warto żyć!  Monika Mrowińska  Czytaj dalej

Naszego serca nigdy nie zabraknie!

Koło Gospodyń Wiejskich w Podgórze powstało 17 grudnia 2018 roku. Liczy 42 członków, w tym panie i panowie. Wszyscy pięknie współpracujemy, by rozwijać lokalną społeczność, promować tradycję i kulturę wiejską oraz wspierać rozwój naszej miejscowości. Wspólne chwile radość dają! Od kiedy mamy wyszykowane zaplecze kuchenne organizujemy szkolenia, bo uwielbiamy gotować! W tym roku przystąpiliśmy do programu Fundacji Biedronki pn. „Danie wspólnych chwil”, który dedykowany jest Seniorom. Przygotowując posiłki i dania dla naszych gości, wymieniałyśmy się  przepisami na potrawy. Każda nauczyła się czegoś od innej. Były to spotkania pełne wrażeń, emocji i niezapomnianych chwil, kiedy widzieliśmy radość w oczach naszych Seniorów! Byłyśmy również pomysłodawczyniami warsztatów pn'' Zakręcone w słoiku''. Zorganizowałyśmy robienie dżemów i tradycyjnego kiszenia kapusty. Najstarsze członkinie, uczyły młodsze pokolenie jak prawidłowo ukisić kapustę czy przygotować pyszne dżemy. Po warsztatach przygotowane słoiki powędrowały do najstarszych mieszkańców sołectwa Podgór (teren naszego działania), jako prezenty. Rower i Polska Ale nie tylko razem gotujemy. Wspólne chwile są dla nas bardzo ważne i dlatego wybieramy się na duże i małe wycieczki. Warszawa, Kraków, Karpacz, Kalisz i oczywiście małe wycieczki rowerowe. Chcemy w ten sposób pokazać, jakie piękne miejsca są w naszym kraju. Te bliższe i dalsze. Tym bardziej, że niektórzy z nas pierwszy raz mają taką możliwość. Okazuje się, że wspólne wycieczki dają mnóstwo radości i smaków pysznych lokalnych potraw! Mikołaj dla każdego gospodarstwa domowemu w sołectwie Czynnie uczestniczymy w  życiu Gminy Kramsk, uczestnicząc w imprezach: Dni Kramska czy jarmarki. Corocznie wyplatamy wieniec dożynkowy i często z dużym rezultatem, bo otrzymujemy pierwsze miejsca w gminie, w powiecie, a nawet trzecie miejsce na dożynkach wojewódzkich w miejscowości Siedlec. Braliśmy również udział w imprezie „Kramskie wybijanie żuru”, gdzie dostaliśmy pierwsze miejsce za pasztet z królika. Na różnych wydarzeniach kulturalnych wystawiamy swoje potrawy i ciasta, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem! Corocznie wykonujemy też ozdoby bożonarodzeniowe, które sprzedajemy na Jarmarku w Kramsku. W 2021 roku przygotowałyśmy kalendarz, gdzie umieściliśmy na zdjęciach nasze działania. To był prezent dla każdego gospodarstwa domowemu w sołectwie. Jesteśmy organizatorami również małych imprez. Zatańczyć można u nas na Andrzejkach i w Dzień Dziecka. No i oczywiście bardzo popularne jest u nas Święto Pieczonego Ziemniaka! Tak jak za dawnych lat, ziemianki pieczone w ognisku to wspaniały smak naszych babć i dziadków! A co w 2024 roku? Jak zawsze nadal chcemy współpracować z Ochotniczą Strażą Pożarną w Wysokiem, Centrum Usług Społecznych w Gminie Kramsk, Gminnym Ośrodku Kultury w Kramsku i Sołectwem Podgór. I mamy mnóstwo marzeń i planów! Pomysłów u nas zawsze, co niemiara! Chcielibyśmy odwiedzić nasze Morze Bałtyckie i inne zakątki naszego pięknego kraju. Dalej promować lokalną kulturę, tradycję i dziedzictwo naszych ojców. Mamy w planach organizację kolejnych spotkań edukacyjnych, warsztatów i szkoleń dotyczących różnych dziedzin, takich jak zdrowie, rolnictwo, kulinaria czy rzemiosło. Chcemy nadal był wsparciem dla Seniorów i wszystkich potrzebujących w naszej społeczności. Przekazywać im uśmiech i dobre słowo. Swoimi działaniami chcemy integrować i angażować lokalną społeczność, by ją umacniać i by zachowywać lokalne tradycje. Czy nam się uda? Zobaczymy. Jedno jest pewne, naszego serca nigdy nie zabraknie! Aneta Plecka Czytaj dalej

Trwa przekierowywanie...

Trwa przetwarzanie ...

Twój kłos został poprawnie oddany!

Twój kłos został usunięty!

Wystąpił błąd podczas kłosowania. Twój kłos nie został oddany!

Plik jest zbyt duży, dozwolona wielkośc to max 10MB.

Aktualnie trwa modernizacja sklepu.
Zapraszamy już wkrótce!

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

Zamknij